Uzm. Dr. Burak Civci

Bizimle İletişime Geç

0545 120 48 48

Kanuni Sultan Süleyman Cd. Bitez Forsa Evleri No 31 D-1 Bodrum/Muğla

İletişim Adresimiz

Mail Adresimiz

info@burakcivici.com

ŞEMA TERAPİ

ŞEMA TERAPİ

Şema terapi, kişinin erken yaşamında edindiği kalıplaşmış inanç, duygu ve davranışları keşfetmek ve değiştirmek için tasarlanmış bir terapi türüdür. Bu terapi, bireyin kişisel gelişiminde yaşadığı zorlukları ele alarak, sağlıklı bir yaşam tarzına yönelik stratejiler geliştirilmesini hedefler.


Şema terapi, psikodinamik, bilişsel-davranışçı ve duygu odaklı terapi yöntemlerini bir araya getirir. Bu terapi, bireylerin zihinsel ve duygusal sağlığına odaklanır. Bireylerin erken yaşamda yaşadıkları olumsuz deneyimlerin, davranışlarını ve düşüncelerini nasıl şekillendirdiği incelenir. Bu bağlamda, terapi sürecinde bireyin kişisel ihtiyaçlarına uygun olarak çeşitli teknikler ve stratejiler kullanılır.


Şema terapi, bireyin benlik algısı, ilişkileri ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Bu terapi, bireyin şema adı verilen kalıplaşmış inançlarını keşfederek, bunları değiştirmeye yönelik bir süreçtir. Terapi, bireyin ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilmiş bir planlama ile yürütülür.


Şema terapinin amaçları arasında; bireylerin kaygı, depresyon, düşük özsaygı, ilişki sorunları ve yeme bozuklukları gibi sorunları ele almak, bireyin şema inançlarını değiştirerek sağlıklı bir benlik algısı geliştirmek, bireyin sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olmak, bireyin yaşam kalitesini artırmak ve bireyin genel olarak kendine olan güvenini artırmak yer alır.